Vettel Japánban is győzött

vettel_redbullBár egy darabig úgy tűnt, hogy Romain Grosjean személyében új győztest avat a Forma-1, végül Sebastian Vettel a jobb stratégiával Szuzkában is nyert. Webber a 2., Grosjean a 3. lett.

Sebastian Vettel háromesélyes csatában győzött a Japán Nagydíjon, zsinórban ötödik futamgyőzelmét aratva.
A német pilóta a start után csak a harmadik volt, miután a lotusos Romain Grosjean mindkét Red Bullt lerajtolta. Vettel és Grosjean két-, Webber háromkiállásos stratégiával próbálkozott. Az utolsó etap döntött végül, amikor az ausztrálnak a friss gumikon kellett volna rohamoznia, de elakadt Grosjean mögött, míg Vettel elhúzott, amíg mögötte csatáztak.
Vettel a 34. futamgyőzelmét aratta, és bár Fernando Alonso negyedik helye miatt matematikailag nyitott maradt a bajnokság, a németnek már csak karnyújtásnyira van a negyedik cím.
Kimi Räikkönen a 9. rajkockából az 5. helyig kapaszkodott, míg a Sauber újra brillírozott: Nico Hülkenberg, és pályafutása során először Esteban Gutierrez is pontot szerzett (6., 7.)
A Mercedesnek pocsék versenye volt, Lewis Hamilton egy rajtincidens után visszaesett és kiállt, Nico Rosberg sérült autóval a 8. helyen ért be.
Az utolsó két pontszerző helyen Jenson Button és Felipe Massa osztozott.
Így zajlott a futam
Az előző napokon látott meleg, napos, viszonylag szeles időben várták a Forma-1-esek a 2013-as bajnokság 15. versenyét, a Japán Nagydíjat Szuzkában.
A pole-on Mark Webber állt, mellette csapattársa, Sebastian Vettel, mögöttük a mercedeses Lewis Hamilton és a lotusos Romain Grosjean. A harmadik sorban Nico Rosberg és Felipe Massa, a negyedikben Nico Hülkenberg és Fernando Alonso, az ötödikben Kimi Räikkönen és Jenson Button sorakozott. A mezőny túlnyomó része a közepes (fehér) keveréket választotta a starthoz, csak Daniel Ricciardo (16.) és Charles Pic (20.) tette fel a keményet.
A lámpák kialvása után Grosjean szédületes rajttal mindkét Red Bullt megelőzve elsőként érkezett az első kanyarba, Hamilton jobb hátsó defekttel visszaesett, miután érintőre vette Vettel első szárnyát. A mezőny végében a caterhames Giedo van der Garde és a marussiás Jules Bianchi összeakadt és a kavicságyban kötött ki.
A sorrend s 3. kör kezdetén Grosjean, Webber, Vettel, Rosberg, Massa, Alonso, Hülkenberg, Perez, az 5 helyet javító Gutierrez, Button és Räikkönen volt a mezőny első felében. A rajtnál történt incidensben Hamilton és Vettel autója is megsérült, küszködtek a vezetéssel.
A 7. kör elején Räikkönen a DRS-sel megelőzte Buttont, míg egy kicsit hátrébb Ricciardo vette el a 15. helyet Pastor Maldonadótól.
Hamilton a 8. kör végén feladta, kiment a garázsba, kiszállt a versenyből – már az idei utolsó, 8. motorját használta, így okosabb volt kímélni az erőforrást, mint a mezőny végében és sűrűjében bukdácsolni a semmiért. Ugyanakkor Button, Bottas és Sutil megejtette az első kerékcseréjét.
Hülkenberg a 11., , Webber a 12., a vezető Grosjean a 13. körre cserélt, a francia visszavette a virtuális első helyet.
Nico Rosberg és Sergio Perez szintén a 12. kör végén járt kint, a Mercedest azonban rosszul engedték ki, kis híján ütközött a McLarennel, majd Rosberg a Lotus-szerelőkre is ráijesztett. Rosberg bokszutca-áthajtásos büntetést kapott nem sokkal később.
Alosno a 14., Vettel a 15. körre vett fel friss gumit, már csak az eltérő stratégiával kezdő Ricciardo maradt kint. Miután Rosberg a 17. kör végén kiment letölteni a büntetését, a sorrend Grosjean, Webber, Vettel, Ricciardo, Hülkenberg, Massa, Alonso, Gutierrez, Räikkönen és Perez volt a top10-ben.
Az erősen használt gumikon haladó Ricciardo kezdte feltartani Hükenberget és mögötte Massát, Alonsót és az egyre növekvő vonatot (Gutierrez, Räikkönen és a két McLaren). A 20. körben Alonso megelőzte csapattársát.
A 21. kör végén Hülkenberg átfűzte magát a Toro Rossón, Alonso a célegyenesen tette meg. Gutierrez Massát támadta, de sikertelenül, végül Räikkönen kapta el a sauberes mexikóit. Ricciardo végül a 22. körben ment ki kereket cserélni.
Grosjean továbbra is vezetett, mögötte Webber, Vettel, Hülkenberg, Alonso, Massa, Räikkönen, Gutierrez, Perez és Rosberg haladt a pontszerző helyeken.
A Red Bull-os ausztrál lassan kezdett felzárkózni a vezető franciára, de a 26. körre kiment friss gumikért, ezzel próbálták lépésre kényszeríteni Grosjeant és a Lotust. Vettel a kint pályán, a 3. helyen, tiszta pályán vezető Webber a stratégia szempontjából, virtuálisan szorongatta.
Ricciardo majdnem eldobta az autót, amikor a 130R-ben Paul di Resta előzése közben a kiszaladt a bukótérbe. Az ausztrál visszahozta az autót, de ezzel a pályán kívül előzött, bokszutca-áthajtásos büntetést is kapott érte.
Grosjeant a 29. körben hívták ki, jócskán Webber mögé tért vissza, elvesztette az elméleti első helyet. Massa és Hülkenberg is cserélt, majd sorra Alonso, Gutierrez, Perez, Räikkönen is kint járt. Vettel kint maradt.
A sorrend a 33. körben Vettel, Webber, Grosjean, Hülkenberg, Alonso, Massa, Räikkönen, Rosberg, Button és Vergne volt a top10-ben, de a ferraris brazil nem sokáig maradt, ugyanis ő is bokszutca-áthajtást kapott, amiért túl gyorsan hajtott a kerékcseréjénél – a 11. helyre esett vissza, Gutierrez lépett fel az utolsó pontszerző pozícióba.
Vettel a 38. körre cserélt, kemény keveréket kapott, Grosjean mögé ért vissza. A címvédőnek 8 körrel frissebb gumijai voltak, a csapat a lotusos elkapására biztatta. Webber 14 másodperces előnnyel vezetett, de rá még várt egy kiállás, majd egy friss gumis vágta a végén.
A háromszoros bajnok a 40. körben kezdte támadni Grosjeant, a célegyenesen, a DRS-sel sikerült is a manőver.
Webber a 42. körben felvette az utolsó, közepes keverékű szettjét, nyílttá vált a csata.
A 43. körben Rosbergnek és Pereznek volt egy kis incidense, előzés közben a Mercedes első szárnya kivágta a McLaren jobb hátsóját, a mexikóinak ki kellett mennie.
10 körrel a vége előtt Vettel vezetett, mögötte Grosjean, Webber, Hülkenberg, Alonso, Räikkönen, Gutierrez, Massa, Rosberg és di Resta volt a top10-ben.
Webber a 46. körre érte utol Grosjeant, mögöttük Alonso vett revansot Koreáért, amikor megelőzte Hülkenberget. Webber a 47. körben a célegyenesen próbálta megelőzni Grosjeant, sikertelenül, pedig mindenképp túl kellett jutnia a francián, ha még Vettelt is el akarta kapni. Az esélyei egyre csökkentek.
Webber körről körre újra és újra próbálkozott, de megint nem sikerült az előrelépés, Grosjean és a 4-5 előttük haladó lekörözendő versenyző gyakorlatilag Vettelnek is adta a győzelmet.
Az ausztrál az utolsó előtti kör kezdetén végre túljutott Groesjeanon, de túl későn: Vettel 8,5 másodperces előnye már behozhatatlan volt.
Räikkönen is előzött: a finn Hülkenbergtől vette el az 5. helyet.
Vettel a befutónál a nyári szünet óta zsinórban ötödik győzelmét szerezte, pályafutása során 34. alkalommal volt sikeres. Webber 2. helyével a Red Bull kettős győzelmet aratott, Grosjean Korea után újra a 3. lett.
A további pontszerző helyeken Alonso, Räikkönen, Hülkenberg, Gutierrez (pályafutása során először), Rosberg, Button és Massa osztozott.