Vettel Barcelonát is behúzta

Hiába jósoltak az F1-e szereplők a korábbiaknál sokkal izgalmasabb barcelonai versenyt, a Spanyol Nagydíj a “hagyományokhoz híven” idén is inkább a boksz- és gumistratégiákon dőlt el. Vettel kemény küzdelemben, de újabb futamot húzott be, idén negyedszer is győzött.

A rajtnál Vettel ügyesen ért fel a pole-ból induló Webber mellé, a két Red Bull-os egymással küzdött, Fernando Alonso azonban zseniálisan kapta el a startot, az első kanyar belső ívén már ő volt az első helyen. Mögötte végül Vettelé lett a második pozíció, Webber a harmadikként fordult.

Button pocsékul rajtolt, csúnyán visszaesett a 10. helyre, Michael Schumacher viszont a 6. pozícióig kapaszkodott. Az utolsó helyről kezdő Nick Heidfeld a 17. helyig tört előre.

A vezető Alonso-Vettel-Webber-Hamilton négyes 3-4 kör alatt elhúzott az üldözőktől. Mögöttük Petrov, Schumacher, Rosberg, Massa, Button és Buemi sorakozott a pontszerző helyeken.

Az élmezőny kerékcseréit Vettel kezdte, lágy gumit lágyra váltott, Button mögé ért vissza a 9. helyre, de gyorsan megelőzte őt, majd Massát és Rosberget is. Alonso és Webber egy körrel később állt ki, majd Hamilton, Massa, Petrov következett – az ausztrál tovább bukott, a cserék után Hamilton mögött csak a negyedik volt.

A második cseréknél alaposan átrendeződött a vezetők sorrendje: Vettel egy 8 körös etap után gyorsan cserélt, bőven az egy körrel később kiálló Alonso elé került, Hamiltonnak pedig az elnyújtott, gyors körökre építő etapjával sikerült a második helyre kerülnie.

A kiállások után tehát Vettel vezetett, mögé Hamilton került, Alonso a harmadik helyre esett vissza, a spanyolt pedig még Webber is fenyegette a negyedik helyről. Az ausztrál előzni viszont nem tudott, a célegyenesben kijelölt DRS-zóna nem igazán jelentett segítséget, a páros az egy időben végrehajtott kiállása után is folytatta a kergetőzést.

A lágy gumin sokkal gyorsabb Button utol is érte őket, mindkettejüket meg is előzte, ügyesen hajtotta végre a többiekétől eltérő gumistratégiáját – az első ötösből a többiek már keményre váltottak. Alonso alig 10 kört bírt csak a keménnyel, majd kiállt egy újabb ugyanilyen szettért, amit a csapat közlése szerint már a végéig kellett használnia.

A KERS átka a 20 körrel a vége előtt ütött be megint a Red Bullnál, a csapat közölte Vettellel, hogy nem használhatja a berendezést. Később megint a bevetésre utasították.

A Red Bull és a McLaren pilótái a 48-49. körben tették fel az utolsó, újabb kemény szett gumijaikat, pozíciócsere azonban nem történt, Vettel megőrizte a vezetést, mögötte Hamilton, Button, Webber és Alonso sorakozott.

Az 51. körben Heikki Kovalainen törte össze a Lotust a 4-es kanyar bukóterében. Versenyzői hiba volt, a finn ép bőrrel megúszta.

Idő közben Lewis Hamilton teljesen felzárkózott Vettelre, a támadásokat az 55. körben kezdte, a célegyenesben újra és újra a német nyakába került, de az első kanyarig nem tudott elég lendületet szerezni, hiába próbálkozott körről körre.

Alonso teljesen leszakadva a az 5. helyen autózott, kört kapott, a Ferrari stratégiája nem jött be. A csapat gondjait szaporította, hogy a 61. körben Massa sebességváltó-hiba miatt kiállt.

Mivel Hamiltonnak nem sikerült elkapnia Vettelt, az angol a második lett, mögötte a szépet mentő Button szerezte meg a harmadik helyet.

Webber távoli negyedik lett, a helyi hős, Alonso nem tudott sokat adni a közönségének, lekörözött ötödikként végzett. A további pontszerző helyeken a két Mercedes (Schumacher 6., Rosberg 7. – a csapat idei legjobb eredménye), a friss gumikkal a mezőnyön keresztülvágó Nick Heidfeld és a két Sauber osztozott.

A stewardok a sárga zászlók figyelmen kívül hagyása miatt Hamiltont, Buttont, Webbert és a Toro Rossó-s Jaime Alguersuarit is vizsgálat alá vonták a futamot követően, végül büntetést nem kaptak, csak megrovásban részesültek.

A világbajnokság a jövő hétvégén a Monacói Nagydíjjal folytatódik.